Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku uzyskała zgodę Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie kierunku KOSMETOLOGIA.
źródło: Artykuł sponsorowany
2013-05-27r.
Studia będą prowadzone od października tego roku w Instytucie Nauk o Zdrowiu PWSZ w Płocku, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Po trzech latach nauki (studia zawodowe pierwszego stopnia) student uzyska tytuł licencjata. W pierwszym naborze na kierunek kosmetologia zaplanowano przyjęcie 60 osób na studia stacjonarne i 60 osób na studiach niestacjonarne.
Rekrutacja na rok akademicki 2013/2014 rozpocznie się 17 czerwca (szczegóły na stronie: https://pwszplock.pl/organizacja-uczelni/jednostki-ogolnouczelniane/dzial-spraw-studenckich/rekrutacja/
Absolwent kosmetologii zdobędzie wiedzę ogólną medyczną oraz wiedzę szczegółową z zakresu kosmetologii. Będzie przygotowany do pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie usług oraz współpracy z lekarzem dermatologiem, gabinetach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, ośrodkach rekreacji, gabinetach stylizacji i wizażu. Zdobędzie umiejętność planowania zabiegu kosmetycznego i stosowania kosmetyków zgodnie z rozpoznaniem. Na zajęciach z języka obcego nauczy się posługiwać językiem specjalistycznym z zakresu kosmetologii. Będzie potrafił organizować i prowadzić gabinet kosmetyczny. Pozna zasady etyczne i uregulowania prawne związane z wykonywanym zawodem. Odbędzie praktykę w gabinecie kosmetycznym w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, korekcyjnej, upiększającej i estetyki.
Rynek pracy dla absolwentów kierunku kosmetologia sukcesywnie się poszerza. Dążność społeczeństwa do nienagannego wyglądu, dbałość o zdrowie i urodę oraz promowanie zdrowego trybu życia powodują, że powstaje coraz więcej gabinetów kosmetologicznych, gabinetów kosmetycznych, centrów zdrowia i urody, centrów SPA, a także placówek kosmetologiczno-fizykoterapeutycznych. Szczególnie chętnie tworzone są ostatnio centra, w których kosmetolog współpracuje z dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo. Tworzone są również gabinety oparte na wspólnym działaniu kosmetologa i dermatologa w zakresie wykorzystania specjalistycznych urządzeń np. laserów, pola magnetycznego, dla polepszenia stanu i wyglądu skóry. Rozwijający się przemysł kosmetyczny, targi kosmetyczne to obszar szerokiej podaży kosmetyków oraz środków i materiałów do pielęgnacji ciała. Wybór właściwych kosmetyków i sprzętu dla potrzeb i stanu zdrowia klientów wymaga od kosmetologa szerokiej wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności interpersonalnych oferowanych w niniejszym programie kształcenia.
***
Uruchomienie kształcenia na kierunku Kosmetologia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku jest zgodne z Deklaracją Bolońską, podpisaną 19 czerwca 1999 roku przez ministrów odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe w 29 krajach europejskich, która zapoczątkowała proces istotnych zmian w systemach edukacji poszczególnych państw, w tym również Polski. Strategia ta zakłada stworzenie warunków do mobilności obywateli, dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy, a zwłaszcza doprowadzenie do poprawy zatrudnienia i podniesienie szkolnictwa wyższego - w tym zawodowego w Europie, jak również w Polsce, tak aby odpowiadała ona wkładowi tego obszaru w rozwój cywilizacji.
Kształcenie na poziomie akademickim w zakresie kosmetologii jest szczególnie popularne w uczelniach amerykańskich. Studia oferowane na wszystkich poziomach kształcenia realizowane są tam zazwyczaj w ramach kierunków Cosmetology i Esthetics np. w University of Cosmetology Arts & Sciences.
W Europie istnieją przede wszystkim w Niemczech i we Francji jako kierunki stricte zawodowe, kształcące na I poziomie studiów wyższych. Zakres kształcenia jest tam bardzo szeroki i zależnie od uczelni przygotowuje specjalistów o różnym profilu. Generalną tendencją jest jednak coraz szerszy program kształcenia. Można w nich wyróżnić dwa podstawowe kierunki: absolwenci są przygotowywani do pracy w obszarze beauty biznesu lub z ukierunkowaniem na zaplecze przemysłu kosmetycznego albo na pogranicze medycyny estetycznej. Zawód kosmetologa rozwija się również w pozostałych krajach europejskich, np. w Belgii został przyjęty w 2007 r. dekret królewski w sprawie kompetencji zawodowych wymaganych dla samodzielnego wykonywania działalności związanych z pielęgnacją ciała.
Kosmetyka i kosmetologia rozwijają się dynamicznie. O znaczeniu tych zawodów świadczy funkcjonowanie Międzynarodowej Federacji Kosmetyczek, która jest stowarzyszeniem międzynarodowym, o celu naukowym. Podlega prawu belgijskiemu. Bazując na jakości i profesjonalizmie, INFA nawiązała ścisłe więzi na arenie międzynarodowej z wszystkimi aktywnymi środowiskami w zawodach kosmetyczki i kosmetologa.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo