Uczniowie i nauczyciele z „Siedemdziesiątki” w szkole partnerskiej w Rumunii
źródło: Artykuł sponsorowany
2024-10-28r.
W ramach międzynarodowego projektu partnerskiego Erasmus+ pt.: Act eco-locally to change into eco-globally („Działaj eko-lokalnie, aby zmienić się w eko-globalnie”) grupa 5 uczniów z klasy 3tfg oraz 2 opiekunów z Zespołu Szkół Technicznych w Płocku w dniach 7-11 października 2024 roku wyjechała do Rumunii na trzecie międzynarodowe warsztaty ekologiczne.
Zespół Szkół Technicznych jest koordynatorem całego projektu, który został przygotowany przez panią Agnieszkę Stańczyk-Jabłońską i realizowany będzie do 31 sierpnia 2025 roku.
Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili szkołę partnerską zlokalizowaną w Targoviste, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci przez gospodarzy, gdyż do opieki nad uczniami z każdego kraju było wyznaczonych 5 uczniów rumuńskich. Wszyscy uczestnicy projektu byli gośćmi burmistrza miasta, który opowiedział jak wykorzystywane są fundusze unijne na transformację ekologiczną np. na zakup autobusów elektrycznych i farmy wiatrowe.
W warsztatach uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z 5 szkół partnerskich z Grecji, Turcji, Rumunii, Portugalii i Chorwacji. W sumie było 41 gości oraz 26 uczniów ze szkoły w Rumunii. Motywem przewodnim warsztatów był recykling i uczniowie w mieszanych grupach przeprowadzili sondę uliczną dotyczącą segregacji i nawyków ekologicznych mieszkańców Targoviste w różnym wieku, a później analizowali wynik i przygotowali prezentacje i wykresy. Uczestnicy projektu zwiedzili fabrykę Vatra produkującą kartonowe opakowania do wielu firm tylko z odpadów. Wzięli udział w warsztatach z ceramiki i starego rzemiosła tworząc własne budowle z gliny i zabawki z wełny.
Podczas wyjazdu do Rumunii uczestnicy mieli okazję pojechać w góry w Transylwanii i zwiedzić Brasov słynny z wąskich uliczek oraz Czarnego Kościoła Protestanckiego nazwanego tak ze względu na osmalone mury pozostałe po wielkim pożarze w 1689 roku. Zwiedzili także zamek Branie, który dzięki książce Brama Stokera uchodzi za siedzibę wampira Draculi. Niestety nie spotkali tam żadnego wampira, ale poznali prawdziwą historię okrutnego władcy Włada Palownika (Vlad Tepes lub Vlad Dracula), który stał się pierwowzorem Draculi.
Na koniec pobytu w szkole partnerskiej dla uczniów i nauczycieli została zorganizowana dyskoteka, podczas której wszyscy wspaniale się bawili się. Wyjazd do Rumunii oraz ciepłe przyjęcie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo