Wizyta w Kobiernikach w ramach projektu ekologicznego
źródło: Artykuł sponsorowany
2024-11-04r.
W naszym najbliższym otoczeniu każdego dnia generujemy dużo odpadów. Statystycznie Polak produkuje 0,95 kg odpadów dziennie, co w skali roku daję 355 kg. Jeśli chcemy, aby nasza planeta mogła dalej pozostawać przyjazna życiu konieczne jest przypominanie o odpowiedzialności za nią. Dlatego uczestnicy międzynarodowego projektu partnerskiego Erasmus+ pt.: Act eco-locally to change into eco-globally („Działaj eko-lokalnie, aby zmienić się w eko-globalnie”) realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Płocku w dniu 17 października 2024 r. odwiedzili Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach.
Uczniowie i nauczyciele ZST pani Kataryna Kania i Agnieszka Stańczyk-Jabłońska mogli przekonać się na własne oczy jakie ilości odpadów ilości odpadów komunalnych trafiają na składowisko (okazało się, że około 300 ton dziennie) oraz dowiedzieć się, co dzieje się z odpadami i jak ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Wzięli udział w ścieżce edukacyjnej informującej o tym, jak postępować z odpadami, jaki jest cykl życia odpadów, jak właściwie segregować odpady i jaki jest czas rozkładu różnych odpadów.
Uczestnicy mieli okazję prześledzić drogę odpadów we wszystkich częściach zakładu od ich przyjazdu poprzez sortownię, aż do właściwego ich zagospodarowania. Obejrzeli sortownię, kompostownię, fermentownię, magazyny surowców wtórnych oraz składowisko śmieci. Mieli również okazję przekonać się, jak istotne jest prawidłowe gospodarowanie odpadami ograniczające negatywny ich wpływ na glebę i wodę i że takie miejsca, jak składowiska odpadów są źródłem alternatywnych źródeł energii (produkcja biogazu) oraz przykładem rekultywacji terenu - zainstalowanie farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW.
Uczniowie i nauczyciele ZST w Płocku dowiedzieli się, że Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach zajmuje się gospodarowanie odpadami komunalnymi kompleksowo, w tym:
– sortowanie odpadów w celu odzyskania surowców,
– przetwarzania frakcji organicznej,
– gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne,
– kompostowanie odpadów zielonych i innych bioodpadów,
– składowanie odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne,
– zbieranie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego,
– sprzedaż surowców wtórnych,
– prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców Miasta Płocka.
Najciekawszym punktem wizyty było spotkanie z myszołowcem towarzyskim, drapieżnym ptakiem z rodziny jastrzębiowatych, którego zadaniem jest odstraszanie innych ptaków od przylatywania na składowisko i rozrzucania odpadów. Jego opiekun codziennie przywozi ptaka do zakładu, by wykonywał swoją pracę.
Dzięki tej wizycie uczniowie uświadomili sobie jak ważne jest zrównoważone gospodarowanie zasobami, segregacja oraz ponowne ich wykorzystanie. Efektem jest nie tylko wiedza z zakresu ochrony środowiska, ale przede wszystkim opracowanie prezentacji multimedialnej, którą uczniowie ZST wyjeżdżający w listopadzie 2024 roku do Chorwacji na kolejne spotkanie projektowe, zaprezentują uczniom i nauczycielom ze szkół partnerskich z Grecji, Turcji, Rumunii, Portugalii i Chorwacji.
Polecamy
- Agregaty Płock
- Akumulatory Płock
- BHP - usługi
- Biuro Rachunkowe
- Domy Grabiny Zameczek
- Drony Płock
- Grawer - zegarmistrz
- Hotel Tumski
- Kamerzysta Płock
- LBN PróbMet
- Piekarnia, Sklep spożywczy
- PIWPOL
- Polskie Biuro Podróży Płock Sp. zo.o.
- Pozycjonowanie firm
- Pozycjonowanie stron
- Salon Zegarmistrzowski Ludomir Lewandowski
- Stylowe Meble Płock
- szkolenia.plock.pl
- wodawcenie.pl
- Wyceny, Rzeczoznawstwo